KŘEPELKA JAPONSKÁ

Křepelka japonská 

Jak již název napovídá, pochází z Japonska, přesněji z jihovýchodní Asie z oblasti mezi Indočínou a Japonskem. V Evropě se začaly křepelky chovat až ve 40.letech minulého století, nejvíce jako studijní materiál pro laboratorní pokusy. K tomuto účelu předurčují křepelku především malé tělesné rozměry, relativně velký počet potomstva a krátký generační interval. Křepelky se pro svoji podobnost s hrabavou drůbeží staly také vhodným modelem dlouhodobých selekčních pokusů. Do České republiky pronikly křepelky po druhé světové válce, komerční chovy se začaly zakládat až v osmdesátých letech. V 90. letech následoval částečný úpadek, ale v poslední době si tato drůbež získává opět svou oblibu. 

U křepelek se vyskytují dva užitkové typy - nosný a masný brojlerový typ. Nosný prošel intenzivní selekcí na zvyšování produkce vajec a masný byl šlechtěn na zlepšování parametrů masné užitkovosti. Živá hmotnost dosahuje u nosného typu 120 až 180 gramů, u masného typu více než dvojnásobek - až 290 gramů. Snáška začíná u nosnic zpravidla ve věku 35 až 42 dnů s vrcholem kolem 20. týdne stáří. Roční produkce u nosné křepelky může dosáhnout až 320 vajec. Vajíčka váží mezi 11 g (nosné) až 15 g (masné), mají vysokou nutriční hodnotu a obsahují relativně velký žloutek. Jsou vyhledávána především pro svoje prokazatelné účinky na zdraví a vitalitu spotřebitele. Pomáhají proti alergiím, problémům s krevním oběhem a dalším civilizačním chorobám.

Křepelky jsou ve více barevných rázech, nejrozšířenější je přírodní ráz. Více ve fotogalerii

Křepelčí vejce 

Přestože je křepelčí vejce asi 5 x menší než slepičí vejce, obsahuje 2,5 násobně víc vitamínu A, 2,8 násobně více vitamínu B1 a 2,2 násobně více vitamínu B2. Křepelčí vejce jsou složena z 33 % žloutku, 59 % bílku a 8 % skořápky. Tloušťka skořápky je udávaná průměrně 0,2 mm.

Snáška začíná u nosnic zpravidla ve věku 35 až 42 dnů s vrcholem kolem 20. týdne stáří. Roční produkce u nosné křepelky může dosáhnout až 320 vajec. Vajíčka váží mezi 11 g (nosné) až 15 g (masné), mají vysokou nutriční hodnotu a obsahují relativně velký žloutek. Jsou vyhledávána především pro svoje prokazatelné účinky na zdraví a vitalitu spotřebitele. Pomáhají proti alergiím, problémům s krevním oběhem a dalším civilizačním chorobám. I když je křepelčí vejce 5x menší než slepičí obsahuje 5x více fosforu, draslíku a železa. Fosfor přispívá k duševnímu vývoji, proto už dlouhou dobu v Japonsku dostává každý žák povinně k obědu dvě křepelčí vejce. Tento dietetický produkt obsahuje také hodně mědi, kobaltu, niacinu a esenciálních aminokyselin. Tyrozin je například zodpovědný za zdravou barvu kůže, proto jsou křepelčí vejce používány v kosmetickém průmyslu. Vzhledem k vysokému obsahu lecitinu konzumace syrových vajec snižuje hladinu cholesterolu. Kromě toho bylo zjištěno, že fosfor v křepelčím vejci velmi povzbuzuje potenci. Podle Bulharského vědce je lepší než viagra.

Křepelčí vejce má antibakteriální a imunomodulační vlastnosti, takže pokud trpíte častým nachlazením, mělo by se stát vaším pravidlem, každé ráno ke snídani křepelčí vejce. Jejich používání se doporučuje lidem, kteří trpí anemií, silnými bolestmi hlavy, astmatem, zánětem žaludeční sliznice. Dále pravidelná spotřeba normalizuje krevní tlak a zlepšuje trávení. Křepelčí vejce jsou hlavně doporučovány dětem, lidem s oslabenou imunitou a těhotným ženám.

Obsah jednoho vajíčka je 65 J a 15,8 kalorií. Křepelčí vajíčka jsou přirozeným zdrojem Omega - 3 a Omega - 6 mastných kyselin, které příznivě ovlivňují kardiovaskulární systém.

Některé léčebné ústavy v Japonsku, Rusku a v Americe používají syrové vajíčka na léčení ve formě kúr, a to následovně:

60 vaječná - na zlepšení krevního obrazu, snížení cholesterolu a zesílení organismu.

120 vaječná - proti vysokému krevnímu tlaku, na problémy s trávením, na žaludeční vředy, pomáhá při vysokém fyzickém zatížení, zvyšuje koncentraci.

240 vaječná - při nemocech jater, tuberkulóze, cukrovce, astmatu, impotence, migrénu, nemoci ledvin, mozkových onemocněních, kardiovaskulárních problémech, alergiích, pomáhá v zotavení po infarktech, kladně působí při stresu, při tvorbě svalové hmoty, omlazuje organismus a pokožku, odstraňuje vrásky, pomáhá při zotavení po těžkých chorobách a operacích.

1080 vaječná - pomáhá v léčbě nádorových onemocnění, zejména při mozkovém a konečníkovém.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky