AUSTRALKA VELKÁ ČERNÁ

Plemeno slepic pocházející z Austrálie, které byly vyšlechtěny ve 20. letech minulého století. Mezi předky australky patří orpingtonka. Díky uznání australky jako právoplatného plemene se svým standardem v 50. letech v Německu došlo k jejímu celosvětovému šíření.

Australky byly účelně vyšlechtěny k dobré hospodářské užitkovosti. Proto dnes můžeme toto plemeno řadit mezi nosná plemena. Slepice snášejí ročně až 250 vajec s váhou vajíčka kolem 55 g. Vajíčka mají světle hnědou skořápku. Snášku si díky otužilosti udržují i v zimním období.

Přestože slepice vynikají svou snáškou, chovatelům poskytují i dostatek dobrého masa. Plemeno totiž patří typově mezi středně těžká. Kohout dosahuje váhy až 3,5 kg a slepice 2,5 kg.

Nejčastěji se australky chovají v černé barvě. Vyskytují se i v bílé a modře lemované variantě. Černě opeřené slepičky mají slušivý vzhled, který podtrhuje zelený lesk.

Na drobnější hlavě mají slípky i kohouti zasazený jednoduchý, pravidelně ozubený hřeben, které není klopený ani v zadní části. Neopeřené části hlavy, včetně laloků a hřebenu mají červenou barvu. Oči jsou tmavě hnědé. Slepice i kohouti mají silně rozevřený, středně vysoko posazený ocas. 

Australky patří mezi klidná plemena nekomplikované povahy. Jsou přátelské a klidné vůči ostatním plemenům slepic i jiné drůbeži. Můžete je chovat hromadně v kurníku i ve výběhu s ostatní drůbeží. Nejvíce jim vyhovují volné výběhy, které nemusí být velké, přesto dobře využijí i rozsáhlejší plochy. Ploty kvůli australkám nemusíte stavět vysoko, slípky nedisponují dobrými letovými schopnostmi.

Těmto slípkám dopřejte odpovídající stravu, abyste zajistili dobrou snáškou. Ve velkých výbězích postačí odpolední dokrmování krmnými směsmi. A občas nějaký ten slepičí pamlsek.

© FARMA u LUČANŮ
V roce 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!